Ramazan’da kalp sıhhatiniz için 10 hayatsal teklif

  Genel, Sağlık    27 Haziran 2016
Yorum Yok

Orucunuz kalp kriziyle sonuçlanmasın..Ramazan’ın yaz mevsimine eşit gelmesi sebebiyle oruç müddeti takriben 17 saati buluyor.

iftar-sahur-yemegi-gidahatti

Ramazan’ın yaz mevsimine eşit gelmesi sebebiyle oruç müddeti takriben 17 saati buluyor. Bunun yanı sıra hava sıcaklıklarının gün geçtikçe artması da sıhhatli insanları dahi zorlarken, kalp ve damar hastalıkları olan kişilerde ciddi meseleler oluşturabiliyor. Ritim bozukluğu, kan basıncında ani yükselmeye bağlı gelişen felç ile kalp krizi, oruç meblağken beslenmelerine ve günlük alışkanlıklarına dikkat etmeyen kalp damar hastalarında sıkça görülen meseleleri oluşturuyor.

Bu yüzden kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin doktorlarının önerilerine harfiyen uymaları çok ehemmiyetli. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut oruç meblağken alınacak olan önlemlerle kalbi savunmanın zor olmadığına dikkat çekerek, ehemmiyetli önerilerde bulundu!

1.Su seçenek edeceğiniz tek içecek olmalı

Yaz mevsiminin sıcak ve uzun günlerinde kanın koyuluğunu, kan basıncını ve kalp ritmini ayarlayan suya olan ihtiyacımız artıyor. Ancak Ramazan’da sıklıkla iftarda gazlı içecekleri, sahurda da çayı, suya seçenek ediyoruz. Unutmayın ki günde 2 litrenin altında su içerek oruç tutmak oldukça zor olacaktır. Daha da kötüsü vücut susuz kaldığında ritim bozukluğu ve tansiyon düşüklüğü gelişebiliyor. Ayrı olarak kalp krizi ve felç rizikosu de artıyor. Sıhhatinizi rizikoya atmamak için iftar ile sahurun başında ve nihayetinde kesinlikle birer bardak su içmeli, iftar ile sahur arasına da 4-5 bardak su tüketmeye devam etmelisiniz. Ayrı olarak aklınızda bulunsun, gazlı içecekler diyaframın kalbe bası yapmasına, bunun neticeninde da ritim problemlerine veya soluk darlığına sebep olabiliyor.

2. Ziyafet sofralarına oturmayın

Tüm gün oruç tuttuktan sonra kendinizi ödüllendirmek için ziyafet sofralarına oturmayın, günlük rutin yemek alışkanlığınızın dışına çıkmayın. İftarı su ve çorbayla açın. Hurma, yeşil salata ve az şekerli komposto veyahut hoşaf sofranızda kesinlikle bulunsun. Ana yemeğiniz, çorba ve salatalar sonrasında tek çeşit olsun. Yüksek kalorili, yağlı ve çeşit çeşit ana yemeklerden kaçının. Ayrı olarak iftarda midenizin hudutlarını zorlayarak tıka basa ve hızlı yemek tüketmeyin. Zira bu şekilde yemek yemek tansiyon yüksekliği ve kalp krizine davetiye çıkarabiliyor.

3. Sahurda tatlı yemeyin

Ramazan’da, iftar sofralarının vazgeçilmezi olan tatlıların tüketimi bariz olarak artıyor. Ancak bilhassa ağır iftar sofralarında ara verilmeden yenilen tatlılar mide ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor. “Bu yüzden tatlıyı kısıtlamalı ve iftardan 2 saat sonra tüketmelisiniz” diyen Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut şu önerilerde bulunuyor: “Sütlü tatlılar tercih edilmeli, şerbetli tatlılar tadımlık olarak tek dilimde bırakılmalı. Meyve tüketmek vücudun tatlı ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrı olarak tatlıların sahurda tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Zira tatlılar mide salgısını ve insülin uyarılmasını arttırıyor, bunun neticeninde da gün içerisinde açlığı tetikliyor. Ayrı olarak sahurda tüketilen karpuz da günün erken saatlerinde açlığı tetikleyebiliyor”

4. İftarı sigara ile açmayın

Ramazan sigarayı bırakmak için oldukça ideal bir dönem. Ancak bu alışkanlığınız devam ediyorsa, iftarı sigara ile açmayın, iftar sonrasında peş peşe sigara içiminden de kaçının. Sigaranın ziyafet sofrasıyla birleşmesi kan basıncında balanssızlık ve aritmi ile sonuçlanabiliyor. Kanda pıhtıya meyilin artması neticeninde da kalp krizi rizikosu artıyor.

5. Öğlenleri 1 saat uyuyun

Geç saatte yapılan iftar yemeğine 6 saat sonrasında sahur da ilave edince uykusuzluk kaçınılmaz oluyor. Uykusuzluk gün içerisinde gerginlik hali, vücut ağrıları, çarpıntı ve tansiyon yükselmesine kapı aralayabiliyor. Olasıysa öğlenleri 1 saatinizi uykuya ayırın.

6. Gündüz spor yapmayın

Düzenli spor yapmak kalp ve damar sıhhati için vazgeçilmez bir etken. Ancak sporun vücuttan bariz sıvı kaybına yol açacağını da unutmayın. Bu yüzden oruç meblağken gündüzleri spor yapmaktan kaçının. İftardan 1-2 saat sonra yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş Ramazan’da en ideal spor olacaktır.

7. Perhizinizi bozmayın

Ramazan’da çoğu kimse yaptığı perhizi bir tarafa bırakarak, sıhhatini tehlikeye atacak yemek düzenine geçiyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut ancak bilhassa tuzu kısıtlamaları şart olan tansiyon hastalarının iftarda tüketecekleri tuzlu gıdaların iftar sonrasında acil ziyaretini kaçınılmaz kılabileceği ikazında bulunarak, “Bu yüzden yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalığı hasebiyle perhiz yapan kişilerin bu alışkanlıklarını Ramazan’da da sürdürmeleri hayatsal ehemmiyet taşıyor. “

8. İlaç düzenine dikkat edin

Aynı ilacı sabah ve akşam alması şart olan kişilerin ilaçlarını iftar ve sahura kaydırmaları doğru değil. Zira iftar ve sahur arasında yalnızca 6 saat olup, 12 saatte bir alınan ilaçlar bu düzene uymuyor. Bu yüzden günde 2-3 sefer aynı ilaçtan kullanan kişiler, alternatif ilaç rehabilitasyonu olanağı yoksa oruç tutmamalı. Ayrı olarak idrar söktürücü kullanan yüksek tansiyon ile kalp hastaları oruç öncesinde ilaç tertip etmesi için hekime müracaat etmeli, olasıysa bu ilaçlara ara verilmeli. Bunun nedeni ise bu ilaçların vücuttaki sıvı kaybını arttırarak sıhhati rizikoya atmaları.

9. Sahursuz oruç tutmayın

İftar ve sahur arasındaki vaktin kısa olması, ağır iftar yapanların sahur yemeğine isteksiz olmaları sahursuz oruç tutmaya yönlendirebiliyor. Ancak tek öğünle oruç tutmak özellikle kronik hastalığı olan kişiler için mahzur oluşturuyor. Bu yüzden mutlaka sahura kalkmalı, yemek ile ilgili isteksizlik olsa bile en azından 2-3 bardak su, 1 çay tabağı kadar taze ceviz, badem veya fındık ve 1 tane haşlanmış yumurta ve 2 adet salatalık ile sahur yapmalısınız.

10. Sıcak ortamda bulunmayın

Oruç meblağken serin ortamlarda bulunmaya çalışın. Özellikle öğle sıcakları biz farkına varmadan nefes ve terleme yoluyla vücuttan su ve tuz kaybına sebep oluyor. Bu da kan basıncında balanssızlığa, kanın koyulaşmasına kapı aralayabiliyor. Ayrıc aşırı sıcak damar genişlemesini tetikleyerek baş ağrısı yapabiliyor.

Kimler oruç tutmamalı?

Kontrolsüz ya da çoklu ilaç kullanan yüksek tansiyon hastaları,
Kalp yetersizliği meselesi olan hastalar,
İnsülin veya çoklu ilaç kullanan diyabet hastaları,
Son 3 ay içerisinde kalp krizi geçiren ve stent takılan ya da by-pass olan hastalar,
Rehabilitasyon edilmemiş damar hastalığı olanlar,
İlerlemiş kapak hastalığı olanlar,
Ciddi ritim bozukluğu olanlar,
Böbrek yetersizliği hastaları,
Hastalıkları nedeniyle günün belirli saatlerinde ilaç almak zorunda olanlar ve bu ilaç rehabilitasyonu iftar ile sahura göre ayarlanamayan hastalar oruç tutmamalı.


Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.