Asus Notebooklarda recovery nasıl yapılır?

  Teknoloji    29 Haziran 2016
Yorum Yok

k45_ov2

 

 

Laptoplarda recovery diğer bir deyişle otomatik formatlama nasıl yapılır bir çok kullanıcının merak ettiği soruların başında yer alıyor.Son bir kaç yıldır cihazların içinden CD yada DVD çıkmaması kullanıcıları korkutmuş hatta bir çok kullanıcının içinden çıkmadı bari kendi cd’im ile kurayım demesi sonucu ücretini satın alırken ödedikleri halde lisanssız sistem kullanmalarına neden olmuştur.

Oysa ki aslında bu cihazlara cd olmadan format atılabilmekte cihaz ilk alındığı günkü haline gelebilmektedir.Ve isterseler kullanıcılar cihazlar içinde gelen mevcut programlar ile format atabilmek için gerekli olan cdleri yapabilmekteler.Bizde sizlere daha önce Toshiba ve Casper markalı ürünler için recovery nasıl yapılır anlatmıştık.Şimdi ise sıra ASUS’ta.Asus marka laptoplarda recovery nasıl yapılır.Bu sorunun cevabını aşağıda bulabilir resim galerimizden resimlere bakarak yol alabilirsiniz.

1-ilk olarak kapalı olan bilgisayarımızı açalım ve ASUS yazısından hemen sonra çıkan siyah ekranda F9 tuşuna ardarda bir kaç kez basalım.

2-Daha sonra gelen siyah ekrandaki Windows Setup EMS yazan ekranda ENTER’a basıp ilerleyelim.

3-Bilgisayar yeniden başlar gibi olduktan sonra gelen ekranda dil seçimizi Türkçe  olarak seçip ileri tıklayın.

4-Bundan sonra gelen ekranda ileri tuşuna basarak devam edebiliriz.

5-Asus Önyükleme sihirbazı yazan ekranda ise Windows’u nereye nasıl kuracağımızı seçmemizi istiyor.Tavsiyemiz “Sadece ilk bölüme kurtarın.” olacaktır.Böylece D sürücüsünü yedekleme için kullanabiliriz.

6-Karşımıza çıkan uyarılara ileri diyerek kurtarma işlemini başlatalım.

7-Kurtarma işlemi başladıktan sonra DOS ekranı açılacak ve bilgisayarımız yeniden kurulumunu yapmaya başlayacaktır.

8-Bu yeniden kurulum işlemi yaklaşık olarak yarım saat kırk beş dakika arası sürebilir ve bu süre içinde bilgisayarınız birkaç kez açılıp kapanabilir.

9-DOS ekranında ki kurulum tamamlandığı zaman karşımıza Windows yapılandırma ekranı gelecek ve bizden dil seçimi yapmamızı isteyecek.Dilimizi seçip ileri butonuna tıklayınız.

10-Sırası ile gelen ekranda klavye seçimimizi yapıp ardından kullanıcı adımızı yazmalı eğer istersek te bir şifre belirlemeliyiz.

11-Çıkan lisans koşullarını kabul ettikten sonra önerilen ayarlara tıklayıp tarih saat ayarımızı yapabiliriz.

12-Daha sonra wireless anahtarımız açık ise karşımıza wirelless bağlanma ekranı gelecek.Bağlanmak istiyorsanız istediğiniz ağa tıklamalı ve eğer şifresi var ise şifresini yazmalısınız.Eğer bağlanmak istemezseniz de direk ileri demeniz yeterli.

13- Tüm bu ayarlardan sonra bilgisayarınız bir kaç daha kapanıp açılacak ve en sonra tüm kurulum adımlarını tamamlayarak işlemleri bitirecektir.

Tüm bu işlemlerin ardından bilgisayarınız yeniden kurulmuş tüm driverları ve gerekli olan bazı programlar kurulmuş şekilde karşınıza gelecektir.

Dilerseniz yukarıda anlattığımız adımları resim galerimizden kontrol edebilirsiniz.


Etiketler : , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.